Haber

Trump yargılanacak ilk başkan olacak: Gözaltına alınabilir

Eski Amerikan Başkanı Donald Trump, ülke tarihinde bir ceza davasında yargılanan ilk lider olacak.

Trump’ın avukatı Joe Tacopina, New York Büyük Paneli’nin, evlilik dışı cinsel ilişkiye girdiği iddia edilen porno yıldızı Stormy Daniels’a yapılan 130.000 dolarlık “telafi” ödemesine ilişkin soruşturma kapsamında Trump’ı görevden almak için oy kullandığını duyurdu.

Trump’ın bu hafta gözaltına alınması, parmak izi alınması, fotoğraflanması ve ilk duruşmanın ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılması bekleniyor.

ABD’de 2024 başkanlık seçimleri için aday olan Trump, 18 Mart’ta Manhattan Bölge Savcılığı’nın soruşturmasıyla bağlantılı olarak tutuklanmasını beklediğini açıklamış ve destekçilerini protestoya davet etmişti.

ABD makalelerine göre haksız olduğu anlaşılan biri bile lider adayı olabiliyor.

130 BİN DOLARLIK ‘SUS PAYI’

Yetişkin film yıldızı Stormy Daniels, Trump’a cinsel ilgi duyduğu iddiasıyla ilgili sessiz kalması için 2016 yılında 130 bin dolarlık bir ödeme anlaşması imzaladığını ancak Trump tarafından imzalanmadığı için geçersiz olduğunu savundu.

Trump, Daniels’ın iddialarını reddederken, 2016’daki seçim kampanyasından önce avukatı olan Michael Cohen, Daniels’a Trump adına kendi hesabından 130 bin dolar ödediğini doğruladı. Cohen, Trump şirketlerinin daha sonra kendisine yaklaşık 420.000 $ ikramiye ödediğini iddia etti.

Aralık 2018’de Trump’ın seçim kampanyasına yönelik soruşturmada “yalan söylemek” ve “vergi kaçırmak” suçlamalarıyla tutuklanan Cohen, mahkemede 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve cezasını çekmek üzere Mayıs 2019’da Otisville’deki federal hapishaneye gönderildi.

O yıllarda, federal savcıların Trump hakkında rastgele bir soruşturma başlatmasına gerek yoktu, Manhattan Bölge Savcılığı ise “kapatma” ödemesi olarak bilinen şeyi başlattı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu