Haber

Güney Kore, Kuzey Kore ile Rusya arasında olası bir silah anlaşması konusunda uyardı

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmenin ardından Güney Kore, Pyongyang ile Moskova arasındaki “olası silah tedarik anlaşmasının” Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını ihlal edebileceği konusunda uyardı.

Yonhap’ın haberine göre Güney Kore Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lim Soo-suk, Kim-Putin görüşmesine ilişkin basına açıklama yaptı.

Kuzey Kore ile Rusya arasında “olası bir silah tedarik anlaşmasının” BMGK kararlarını ihlal edebileceği uyarısında bulunan Lim, “BMGK kararlarını açıkça ihlal eden ve güvenliğimize tehdit oluşturan eylemler varsa bunlara karşı kesinlikle uyarıda bulunacağız ve müdahale tedbirlerini değerlendireceğiz” ” söz konusu.

Lim ayrıca, bu “olası anlaşmanın” Güney Kore için “ciddi bir tehdit” oluşturması durumunda ABD ve diğer ülkelerle istişarede bulunmayı planladıklarını da söyledi.

Pyongyang ile Moskova arasında askeri işbirliği konusunda varılan anlaşmanın, ülkesinin Rusya ile bağları üzerinde “olumsuz etki” yaratacağına dikkat çeken Lim, Kuzey Kore ile Rusya’nın toplantıda uydu geliştirme de dahil olmak üzere askeri işbirliği konularını görüşmesinden “derin endişe duyduğunu” ifade etti. . .

Güney Kore Birleşme Bakanı Kim Yung-ho da askeri işbirliği ve Kuzey Kore ile Rusya arasında olası bir silah anlaşması konusunda “derin endişelerini” dile getirdi.

Kuzey Kore liderinin mühimmat fabrikalarını ziyareti ve Putin’in Kuzey Kore’nin uydu teknolojisini destekleme vaadine değinen Bakan Kim, “Kuzey Kore ve Rusya’yı, yalnızca izolasyonlarını derinleştiren yasa dışı ve pervasız eylemlerine son vermeye bir kez daha çağırıyoruz.” ve BMGK kararlarına uymak.” Onları da söylediğimiz gibi uluslararası normlara uymaya davet ettik.

Kim ve Putin buluştu

Kim, dün Rusya’nın Amur bölgesindeki Vostonchniy Uzay Üssü’nde Putin ile bir araya geldi.

İki lider, yeni üssün tesislerini gezdi ve “Angara” uzay roket kompleksi fırlatma aracının montaj atölyesini, “Soyuz-2” uzay aracının fırlatma kompleksini ve “Angara” aracı için yapım aşamasında olan fırlatma kompleksini inceledi. .

Kim, Rusya’nın uzay gücü oluşumunun bugününü ve geleceğini kendi gözleriyle gördüğünü ve uzay gücünün tam kalbinde yer alan Rusya’da çok özel bir zamanda toplantı yaptıklarını belirtti.

Kim ile yapılan görüşmeleri “verimli” olarak nitelendiren Putin, bölgedeki durum ve ikili çıkarlar konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

golhisarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu