Haber

ABD, Rusya’nın Wall Street Journal muhabirini ‘haksız yere tutukladığı’ sonucuna vardı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Rusya’da casusluk suçlamasıyla tutuklanan Amerikan vatandaşı gazeteci Evan Gershkoviç’in “haksız yere tutuklandığına” inandığı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, “Bugün Bakan Blinken, Evan Gershkoviç’in Rusya tarafından haksız yere tutuklandığına karar verdi.” söylendi.

ABD yönetiminin Wall Street Journal muhabiri Gershkoviç’i destekleyeceğini belirterek, “Gazetecilik suç değil. Kremlin’i Rusya’daki bağımsız sesleri bastırdığı ve gerçekliğe karşı savaştığı için kınıyoruz.” kelime kullanıldı.

Açıklamada, hem Gershkoviç hem de daha önce tutuklanan ABD vatandaşı Paul Whelan’ın serbest bırakılması çağrısında bulunuldu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’na akredite olan Gerşkoviç, 29 Mart’ta Urallar’a bağlı Yekaterinburg’da yaptığı bir haber sırasında gözaltına alınmıştı. ABD Lideri Joe Biden ve bazı üst düzey yetkililer Amerikalı gazetecinin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Gershkoviç’e yönelik suçlamaların ciddi olduğunu ve “gazetecilik statüsünü yasadışı eylemlerini örtmek için gizli bilgileri elde etmeye çalışırken suçüstü yakalandığını” iddia etti.

Gershkoviç ??????? 18 Nisan’da hakim karşısına çıkması beklenen tutukluluk halinin teyit edilip edilmeyeceği tartışılıyor.

Öte yandan emekli ABD askeri Paul Whelan (52), bir arkadaşının düğün törenine gittiği Rusya’da 2018’den bu yana baş başa tutuklu bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu